piątek, 17 lutego 2012

"Ósemka" Katherine Neville

Tytuł oryginału: "The Eight"

Czy nasze życie to partia szachów, w której odgrywamy przypisane nam przez nieznane moce role? I kim jesteśmy w tej grze: pionkiem czy królową?  Przed nami zadanie ostatecznego ciosu przeciwnikowi czy bezinteresowne poświęcenie się dla dobra innych graczy? Takie oto pytania snuły się po mojej głowie, gdy przeczytałam tę książkę. Niewiele wiem o szachach. Znam tylko podstawowe zasady poruszania się figur, niełatwo byłoby mi więc rozegrać tę moją "życiową partię". Na szczęście bohaterowie książki znali zasady rządzące królewską grą.
Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: historycznej i obecnej. Wątek historyczny, poprzez bohaterów w nim występujących, przybliża nam główny element, o który toczy się gra czyli szachy z Montglane. Legenda głosi, że należały one do Karola Wielkiego i zostały podarowane mu przez Maurów. Ci starożytni mistrzowie zapisali w nich wzór, który ma zapewnić osobie posiadającej go nieograniczoną władzę nad światem. Jest to ogromna pokusa dla wszelkiej maści rządnych potęgi ludzi. Aby nikt nie wszedł w  posiadanie szachów i ich mocy, zostały one ukryte w opactwie i tylko siostra przełożona wie jak można je wydobyć na światło dzienne. Po świecie zewnętrznym krążą na  ich temat  niezliczone legendy i opowieści. Czasy jednak stały się niebezpieczne i szachy musiały zostać wydobyte z ukrycia. Dwie nowicjuszki z opactwa, Mirelle i Valentine, mają strzec powierzonych im figur. To bardzo trudne zadanie, które jedna z nich przypłaci życiem.
Czasy współczesne. Pewnego dnia w życie Catherine Velis wkraczają szachy z Montglane. Początkowo to tylko subtelne i trudne do zidentyfikowania znaki, które mają zaprowadzić nasza bohaterkę do celu. Jednak osiągnięcie go będzie wymagało od niej ogromnego samozaparcia. Catherine odbędzie podroż do Algierii, gdzie na pustyni szukać będzie kolejnych figur szachowych. Po ich odnalezieniu zmuszona zostanie do przepłynięcia jachtem oceanu  aby szachy znalazły się w USA, gdzie przechowywane są pozostałe części kompletu szachowego. Oczywiście, jak to w takich wypadkach bywa, przeciwko sobie będzie miała równie zdeterminowana drużynę przeciwną, która zrobi wszystko, aby przejąć bezcenny komplet szachowy i odkryć zapisany w nim wzór.
Dodatkowym atutem książki jest fakt, iż przez jej strony przewija się galeria postaci historycznych. Od carycy Katarzyny przez Napoleona aż do słynnych kompozytorów i matematyków XIX.
Sama kompozycja książki jest bardzo udana, a zawikłana intryga wciąga i nie pozawala się oderwać. Informacje o szachach podane zostały w sposób przystępny,tak, że nawet laik zrozumie zasady działania Gry. Jedyne co męczy to obszerność książki ( ponad 700 stron to stanowczo zbyt dużo) i mnogość postaci drugoplanowych. Jest ich tak wiele, ze całkowicie mylą się czytelnikowi. Często trzeba cofać się, aby przypomnieć sobie skąd i od kogo pochodzi wykorzystywana w danym momencie informacja i dlaczego stanowi ona ważny element łamigłówki. Niemniej książkę polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz