Tytuł oryginału: "L`Egypte ancienne au jour le jour"
Egipt, starożytna kraina, która większości populacji ludzkiej kojarzy się z piramidą Cheopsa, piaskami pustyni i drinkami nad hotelowym basenem. Niewielu z nas oglądając odkryte przez archeologów zabytki zastanawia się jak one powstały, co myśleli budowniczowie piramid, skrybowie tworzący papirusy. Jeszcze mniejsza grupa zamyśla się nad codziennym życiem przeciętnego mieszkańca Egiptu. A szkoda, bo przecież fascynująca byłaby możliwość przeniesienia się w ten odległy i tak mało znany świat.
Możemy się jednak zbliżyć do tego utraconego świata, wystarczy sięgnąć po "Sekrety Egiptu faraonów" Christiana Jacq. Wraz z autorem przyglądać będziemy się powstawaniu wielkości i potęgi Egiptu, tworzeniu się ówczesnej państwowości, przyłączaniu nowych terytoriów. Wpadniemy na chwilę do okresu stablilizacji władzy, by zaraz skupić się na powolnym upadku dawnego imperium. Autor, w krótkich opowiadaniach, prezentuje nam sposób funkcjonowania dworu faraona, zakres jego władzy i kompetencje, barwnie opisuje życie poszczególnych urzędników od wezyra po zwykłych budowniczych. Zabiera nas także do wiejskie zagrody, w której ograbiony z całego majatku wieśniak, postanawia dochodzić sprawiedliwości przed najwyższym majestatem, wierząc, że w Egipcie opartym na zasadzie harmonii i ładu nikt nie może być pokrzywdzonym.
Podoba mi sie chronlogiczny sposób ułożenia opowiadań. Każdy kolejny epizod powiązany jest z poprzednim choćby poprzez osobę narratora. W rezultacie, taki układ, daje przejrzysty schemat ważnych wydarzeń z dziejów Egiptu. Jeśli dodać do tego, iż duża dawka wiedzy historycznej podana jest w sposób lekki i zapadający w pamięć ( każdy czytelnik na pewno zapamięta po przeczytaniu, jak w bitwie pod Kadesz,. Ramzes II sam rozgromił pięć tysięcy hetyckich rydwanów ) książka ta jest wspaniałą lekturą dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę o dawnym Egipcie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz